Źle dobrany rozmiar biustonosza to powszechny problem, z którym zmagała się w życiu praktycznie każda z nas. Niestety duża część kobiet nosi za mały lub zbyt duży biustonosz i nie ma o tym pojęcia! Dlatego dziś przygotowałyśmy krótki poradnik, a w nim podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jakie sygnały ostrzegawcze powinny nas skłonić do zmiany rozmiaru stanika. Zapraszamy!
Co to znaczy „dobrze dobrany rozmiar biustonosza”?
Podstawowa kwestia to oczywiście nasz komfort podczas całodziennego noszenia biustonosza. Nic nie może nasz uwierać, uciskać, a cała konstrukcja powinna solidnie trzymać się właściwej pozycji i zapewniać podporę dla naszych piersi. Dobrze dobrany stanik to także gwarancja tego, że nasz biust będzie pięknie wyeksponowany, a jego właściwe podparcie wpłynie nie tylko na atrakcyjność dekoltu, ale i prawidłową sylwetkę.
Aby kupić stanik w odpowiednim rozmiarze, należy wziąć pod uwagę długość ramiączek, wielkość miseczek, ewentualne usztywnienia i oczywiście obwód pasa.
Dobór biustonosza – najczęściej popełniane błędy
Bez dokonania dokładnych pomiarów po prostu nie da się kupić stanika, który spełni swoją funkcję w 100%. Co więcej, nasze wymiary trzeba każdorazowo sprawdzać z tabelą udostępnianą przez producenta. Kolejna kwestia to noszenie biustonosza w tym samym rozmiarze przez wiele lat, bez regularnego sprawdzania aktualnego rozmiaru. Warto pamiętać o tym, że kształt i jędrność naszych piersi zmienia się z wiekiem. To oznacza, że nasze ulubione 75B może okazać się już nieaktualne, a wtedy warto w pierwszej kolejności skorzystać z zasady rozmiarów siostrzanych.
Za duży stanik, czyli jaki?
Źle dobrany rozmiar biustonosza to powszechny problem, a co ciekawe, większość z nas nosi właśnie zbyt duże staniki. Po czym je poznać? W przypadku większego biustu będzie to w pierwszej kolejności:
- opadanie piersi zbyt nisko,
- odciśnięcie pasa biustonosza w górnej części brzucha zamiast pod piersiami.
Należy też pamiętać o tym, że zbyt duży stanik w obwodzie ze względu na brak możliwości zapewniania odpowiedniego wsparcia, przerzuca większość ciężaru na ramiączka. To właśnie po wrzynających się w skórę ramiączkach łatwo poznać niewłaściwy stanik. Kolejna kwestia to miseczki – te zbyt duże w górnej części nie będą przylegały do naszych piersi, a przy tym mogą się nieestetycznie fałdować. Ostatni sygnał to zbyt duże ramiączka, które łatwo poznać po tym, że często zsuwają się z ramion, a po ich regulacji tylna część biustonosza unosi się ku górze.
Zbyt mały stanik – po czym poznać?
Zbyt mały biustonosz to przede wszystkim gwarancja bolesnych obtarć, a winne jest temu wrzynanie się stanika w naszą skórę. Dużo łatwiej to zaobserwować u kobiet o większej ilości tkanki tłuszczowej, gdy biustonosz w obwodzie zdecydowanie zbyt mocno wbija w ciało. To nie tylko niewygodne, ale i niezdrowe – może powodować problemy żołądkowe czy utrudniać przepływ limfy.
Za małe miseczki poznamy po tym, że piersi wydostają się z nich bokiem lub przodem. Kolejne sygnały ostrzegawcze, to brak odpowiedniego rozdzielenia piersi oraz odstawanie mostka biustonosza od naszego ciała. Zbyt krótkie ramiączka widać często na pierwszy rzut oka po tym, jak wbijają się w naszą skórę i powodują obtarcia.