11 Oct 2021

Rozmiary siostrzane – co to jest i jak dzięki nim dobrać odpowiedni biustonosz?

Czy wiesz, że zdecydowana większość z nas nosi źle dopasowane biustonosze? Bardzo często przez całe lata kupujemy ten sam rozmiar, który naszym zdaniem ma być tym idealnym. W praktyce jednak okazuje się, że wybieramy zbyt ciasne miseczki oraz staniki o zbyt dużym obwodzie. Czym to grozi i jak w końcu dobrać biustonosz spełniający swoje zadania we właściwy sposób? Mamy na to sprawdzoną metodę – tak zwane rozmiary siostrzane.

Dlaczego odpowiedni rozmiar biustonosza jest tak ważny?

Bez wątpienia biustonosz jest jednym z najważniejszych elementów damskiej garderoby. To nie tylko wygoda na co dzień, podkreślenie i wymodelowanie biustu, ale też nasze zdrowie. Biustonosz w źle dobranym rozmiarze nie współpracuje odpowiednio z naszym biustem, a przez to może powodować wady postawy, obciążać kręgosłup, obcierać skórę i zmniejszać zakres naszych ruchów. To właśnie dlatego niezależnie od sytuacji, czy będzie to popołudniowy spacer, ćwiczenia na siłowni, lub romantyczna kolacja, musimy zakładać bieliznę, która zadba o nasz komfort oraz zdrowie.

Rozmiary siostrzane – co to jest i jak dzięki nim dobrać

Jak poznać swój rozmiar biustonosza?

Każda z nas wie, że rozmiar biustonosza określają dwie wartości: obwód oraz rozmiar miseczki. Jednak, aby pomiar pozwolił nam dobrać odpowiedni rozmiar stanika, musimy zrobić to we właściwy sposób.

  • W pierwszej kolejności stań przed lustrem i za pomocą miarki krawieckiej zmierz obwód tuż pod biustem – dokładnie tam, gdzie docelowo ma znajdować się biustonosz. Taśma krawiecka powinna być naprężona, a otrzymany wynik powinnaś zaokrąglić w dół. 
  • Kolejny krok to poznanie rozmiaru swojej miseczki. Aby to zrobić, należy zmierzyć najpełniejszą część biustu – trzymając taśmę blisko ciała, ale nie przesadzając z naciskiem. Miarka powinna przylegać komfortowo do biustu. Pomiaru dokonaj trzymając taśmę blisko ciała, lecz nie ściskając skóry zbyt mocno. Odpowiedni pomiar otrzymamy tylko wtedy, gdy taśma będzie przylegać komfortowo do biustu. Gdy już poznasz wymiary, wystarczy skorzystać z dowolnego kalkulatora lub tabeli rozmiarów biustonoszy, aby poznać rozmiar miseczki.

To jednak dopiero początek, gdyż nie zawsze rozmiar z pomiaru okaże się dla nas idealny. Co wtedy?

Co to są rozmiary siostrzane?

Wtedy z pomocą przychodzą nam rozmiary siostrzane, o których niestety większość z nas nigdy nie słyszała, lub słyszała, ale i tak nie stosuje ich w praktyce. Czym są rozmiary siostrzane? To rozmiary biustonoszy z podobną objętością miseczki, ale różniące się pod względem rozmiaru pod biustem – na przykład 85G i 80H lub 65D oraz 70C. Wygląda na skomplikowane? Już tłumaczymy jak z tego korzystać.

Jak działają rozmiary siostrzane?

Aby wygodnie korzystać z siostrzanych rozmiarów, stworzone zostały specjalne tabele ułatwiające dobieranie biustonoszy. Jednak z łatwością zrobimy to także bez niej. Zasada jest tu bardzo prosta – jeśli zwiększamy jeden parametr, to drugi powinien zmaleć o rozmiar w dół i na odwrót.

Rozmiary siostrzane – co to jest i jak dzięki nim dobrać


Sprawdźmy to na przykładzie i załóżmy, że Twój biustonosz w rozmiarze 80H ma odpowiednie miseczki, ale jest zbyt ciasny w obwodzie. W tym wypadku musimy zwiększyć o jeden rozmiar jego obwód, przy tym pozostawiając taką samą objętość miseczki. Stosując zasadę siostrzanych rozmiarów otrzymamy zatem biustonosz w rozmiarze 85G.

Podstawową zasadą, o jakiej musimy pamiętać, to zmienność rozmiarów miseczki. Ich oznaczenia zmieniają się wraz z obwodem, dlatego nie możemy za wszelką cenę trzymać się jednej literki.

Rozmiary siostrzane – co to jest i jak dzięki nim dobrać

Polecane