
- Opublikowano: 22.01.2021
Stanik do spania – co warto wiedzieć?
Zastanawiasz się, czy można spać w biustonoszu? Czy stanik do spania jest bezpieczny dla zdrowia? A może słyszałaś o korzystnym działaniu ubierania tej części bielizny na noc? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, w którym tłumaczymy skąd wzięło się przekonanie, że spanie w staniku jest dobre dla piersi. Podpowiemy Ci także, w jakich sytuacjach faktycznie warto rozważyć taką opcję oraz jaki stanik wybrać, jeżeli koniecznie chcemy ubrać go nocą.
Spanie w staniku a jędrność piersi
Zastanawiasz się, co zrobić, aby przechytrzyć siłę grawitacji i zachować jędrny, sprężysty biust na lata? Przede wszystkim nie zostawiaj swoich piersi samych sobie. Warto zainwestować w specjalistyczne kremy ujędrniające, zabiegi, które pozwolą zachować nam elastyczną skórę oraz regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Słyszałaś, że inną metodą na utrzymanie jędrnych piersi jest spanie w staniku? Niestety musimy Cię zmartwić. Za tradycyjne przekonanie zabrali się naukowcy, którzy udowodnili, że spanie w staniku nie ma nic wspólnego z utrzymaniem jędrnego biustu. Nie jest to pod żadnym pozorem panaceum na piersi, które utraciły swój kształt.
Kiedy warto spać w biustonoszu?
Po co w takim razie spać w staniku? Kobiety nieustannie poszukują informacji o tym, w jakich sytuacjach warto pozostać w biustonoszu na noc. Czy to jest w ogóle wygodne? Owszem, może być. Stanik do spania sprawdza się w 3 sytuacjach.
Stanik do spania dla dużych piersi
Jesteś właścicielką obfitych kształtów, a biust przeszkadza Ci nocą, bo np. lubisz spać na brzuchu? W takiej sytuacji możesz pomyśleć o zakupie wygodnego, miękkiego biustonosza do spania, jednak pamiętaj, że to tylko kwestia Twojego komfortu. Stanik nie będzie miał wpływu na wygląd Twoich piersi.
Stanik do spania w ciąży
Biustonosz do spania sprawdza się często w czasie ciąży, kiedy piersi stają się bardzo wrażliwe. Kobiety, które w czasie ciąży (szczególnie w ostatnim trymestrze) decydują się na spanie w staniku, wskazują, że dzięki temu m.in. zminimalizowały uczucie naciągnięcia skóry w okolicach piersi. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia i warto wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu.
Więcej na temat staników ciążowych pisaliśmy w tym miejscu: Jak Dobrać Stanik Ciążowy?

Stanik do spania w czasie karmienia
Trzecią sytuacją, kiedy kobiety najczęściej decydują się na spanie w staniku, jest okres karmienia. Ma to przede wszystkim dwie korzyści. Po pierwsze stanik do spania w czasie karmienia pozwala nam trzymać w ryzach i tak już powiększone piersi. Po drugie umożliwi użycie tzw. wkładek laktacyjnych, które wchłaniają nadmiar pokarmu, chroniąc pościel i piżamę przed zmoczeniem.

Jaki stanik do spania wybrać?
Bez względu na to czy jesteś w ciąży, karmisz czy po prostu chcesz sprawdzić, jak będzie Ci się spało w staniku pamiętaj, aby na noc wybrać maksymalnie wygodny fason. Zapomnij o fiszbinach i jakichkolwiek usztywnieniach. Stanik na noc nie musi eksponować Twojego biustu. Jego podstawowym zadaniem jest ograniczenie rozchodzenia się piersi na boki. Miseczki biustonosza na noc powinny doskonale obejmować całą pierś. Stanik pod żadnym pozorem nie może być za ciasny, umożliwiając swobodne krążenie płynów w Twoim ciele. Lepiej, aby pod biustem było trochę przestrzeni. Najlepiej, jeżeli wybierzesz rozmiar większy, niż nosisz zazwyczaj, czyli jeżeli Twój rozmiar to 80C na noc wybierz 85C. Warto zwrócić uwagę także na materiał stanika do spania. W nocy Twoja skóra musi się regenerować i oddychać. Dobrze, jeżeli biustonosz, który wybierzesz, będzie oddawał wilgoć na zewnątrz, zapewniając Ci jak najwyższy poziom komfortu.
STANIK DO SPANIA - CECHY
- nie może być za ciasny (wybierz o rozmiar większy)
- powinien być z przewiewnego, oddychającego materiału
- najlepiej sprawdzą się fasony bezszwowe
- miseczka musi obejmować całą pierś
- nie powinnaś czuć nigdzie ucisku
- stanik do spania nie powinien odznaczać się na skórze
- nie musi unosić piersi
- dobrze, jeżeli odprowadza wilgoć na zewnątrz
Uwaga! Pamiętaj, aby do spania nie wybierać staników sportowych, których głównym celem jest mocne przytrzymanie piersi. Taki biustonosz może ograniczać krążenie i przepływ limfy, prowadząc do groźnych konsekwencji zdrowotnych.