Na co zwrócić uwagę podczas wyboru biustonosza?
Odpowiednio dobrany stanik zapewnia doskonałe efekty wizualne, a także dba o Twoje samopoczucie, zdrowie i pewność siebie. Na samym początku Twoją uwagę z pewnością przyciągnie kolorystka oraz fason danego modelu. Tutaj możesz kierować się własnymi potrzebami. Rodzaj i kolor biustonosza dobieraj do ubrań, które zazwyczaj nosisz.
W każdej szafie powinien być dostępny jeden biustonosz cielisty, który sprawdzi się pod jasnymi ubraniami. Warto zaopatrzyć się również w bardotkę z odpinanymi ramiączkami oraz biustonosz sportowy do „zadań specjalnych”.
Gdy wybierzesz odpowiedni krój, zwróć uwagę na materiał. Jeżeli Twoja skóra jest delikatna i masz skłonności do podrażnień, wybieraj staniki wykonane z oddychającego materiału, o właściwościach hipoalergicznych. Pamiętaj również, że biustonosze różnią się grubością i usztywnieniem miseczki. Dodatkowo mogą posiadać fiszbiny, które pomagają kształtować Twoje piersi.
Wybierając odpowiedni fason, warto kierować się nie tylko gustem i upodobaniami. Większe piersi uwielbiają miękkie i głębokie miseczki oraz szersze ramiączka. Przy mniejszych decyzja jest o wiele łatwiejsza – możesz wybierać spośród całej gamy modeli, w zależności od tego, co wpadnie Ci w oko.
Jak dobrać biustonosz w idealnym rozmiarze?
Wybór kolorystyki, materiału i fasonu to jedno. Idealny rozmiar to drugie – zdecydowanie ważniejsze. Chcesz wiedzieć jak dobrać biustonosz doskonale dopasowany do Twoich piersi? Weź pod uwagę 3 najważniejsze wskaźniki: rozmiar pod biustem, obwód w biuście i wielkość miseczki.
Rozmiar pod biustem
To pierwszy i najważniejszy wymiar, od którego należy rozpocząć. Do mierzenia najlepiej sprawdzi się taśma z podziałką centymetrową, czyli tzw. metr krawiecki.
Przede wszystkim pamiętaj, aby stanąć prosto i mierzyć się „na gołe ciało” – bez stanika i ubrań. Miarka nie powinna być mocno zaciśnięta na Twoim ciele. Przyłóż ją tuż pod biustem, pamiętając o równoległym ułożeniu zarówno z przodu, jak i z tyłu. Odczytujemy liczbę np. 74 i zaokrąglamy ją co 5 cm, w tym przypadku do rozmiaru 75 cm.
Obwód w biuście
Obwód w biuście jest istotnym wymiarem przy określeniu rozmiaru miseczki. Aby go zmierzyć, używamy tej samej miarki krawieckiej. Tym razem do mierzenia zakładamy miękki biustonosz, który utrzyma piersi na odpowiedniej wysokości. Przy biuście, który mocniej opada w dół, podczas pomiaru obwodu należy delikatnie pochylić się do przodu. Pamiętaj, aby nie zaciskać miarki.
Wielkość miseczki
Wielkość miseczki określamy odejmując rozmiar pod biustem od obwodu biustu. Wynik odczytujemy z poniższej tabeli.
Kiedy stanik jest za ciasny?
Skoro już wiesz jak dobrać biustonosz, musisz także nauczyć się rozpoznawać staniki, które nie pasują. Kiedy biustonosz jest zbyt ciasny? Przede wszystkim wtedy, gdy czujemy się niekomfortowo - gdy bielizna zostawia na naszym ciele ślad, a materiał wbija się w ciało lub - co gorsza - obciera nas podczas ruchu.
Nowy, dobrze dobrany biustonosz powinnaś zapiąć na ostatnią haftkę. Materiał z czasem może się delikatnie rozciągać i wtedy warto mieć miejsce na odpowiednią regulację.
Ciasny stanik to nie tylko brak komfortu w obwodzie, ale także wylewające się piersi z miseczki. Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie zakryć Twoje wdzięki. Górna część piersi może być jak najbardziej widoczna, jednak nie powinna sprawiać wrażenia uciskanej i wybrzuszonej. Ciało powinno układać się naturalnie. To samo tyczy się okolic pach. Jeżeli w tym miejscu pojawiają się "wałeczki", prawdopodobnie wybrałaś zbyt małą miseczkę.
--
Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu nadal nie jesteś pewna jak dobrać biustonosz, polecamy Ci wizytę u profesjonalnej brafitterki, która ustali Twój idealny rozmiar.
Dowiedziałaś się czegoś ciekawego? Podziel się tym wpisem z innymi.