15 Feb 2020

Jak prać biustonosze? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów.

Pierzesz swoje biustonosze wraz z resztą prania? Używasz do tego zwykłych detergentów i płynów zmiękczających? To duży błąd! Sposób, w jaki pierzesz swoje biustonosze, ma duży wpływ na ich trwałość. Zupełnie innymi zasadami rządzi się pranie biustonoszy sportowych, innymi satynowych i koronkowych, a innymi usztywnianych, czyli tych, które w swojej strukturze posiadają fiszbiny. Chcesz wiedzieć, jak poprawnie prać swoje biustonosze? Zapraszamy na krótki przewodnik.

 

Jak często należy prać biustonosz?

Zacznijmy od częstotliwości. Jak często należy prać biustonosze? Wiele kobiet wychodzi z założenia, że ta część bielizny rządzi się swoimi prawami i nie trzeba jej prać codziennie. Cóż, takiego podejścia nie pochwalamy. Według brafitterek biustonosze należy prać jak najczęściej – najlepiej po każdym założeniu. Zasada, którą warto się kierować jest prosta – im bliżej ciała jest dana część garderoby, tym pierzemy ją częściej. To samo tyczy się biustonoszy.

Skąd ten rygor? Biustonosz to część garderoby, która ściśle przylega do naszego ciała. Co więcej, nosimy go w okolicach gruczołów potowych i zagięć skóry, czyli miejsc, w których masowo gromadzą się różne bakterie i inne mikroorganizmy. Na biustonoszach zostaje złuszczony naskórek, pot oraz resztki kosmetyków do ciała. Nawet jeżeli brud nie jest widoczny gołym okiem, możesz być pewna, że pod mikroskopem temat wygląda zupełnie inaczej. Chyba nie trzeba w tej kwestii już nic dodatkowo tłumaczyć. Trzymajmy się zasady, że im częściej, tym lepiej, w końcu dbałość o higienę i zdrowie powinno być podstawą funkcjonowania każdej kobiety.

 

zielony koronkowy stanik

Na zdjęciu: Biustonosz Koronkowy Z Kokardkami

Jak prać biustonosze?

Dobrze, skoro wiemy, że powinnyśmy prać swoje biustonosze codziennie, warto dowiedzieć się, jak to robić, aby wydłużyć trwałość i żywotność tej części bielizny. Istnieje kilka podstawowych zasad, które warto wprowadzić do swojej codzienności.

  • BIUSTONOSZE PIERZEMY RĘCZNIE – większość modeli biustonoszy zupełnie nie nadaje się do prania w pralce. Są to wszystkie usztywniane staniki, modele wykonane z koronek, jedwabiu oraz innych delikatnych materiałów. Decydując się na pranie biustonosza w pralce, robimy to na własną odpowiedzialność.
  • DO SUSZENIA NIE UŻYWAMY SUSZARKI – oczywiście skoro nie pierzemy w pralce, to i nie używamy suszarek. Najlepiej, jeżeli biustonosz będzie mógł wyschnąć w naturalnej temperaturze pokojowej.
  • DO PRANIA NIE UŻYWAMY ŚRODKÓW ZMIĘKCZAJĄCYCH – środki tego typu sprawiają, że delikatny materiał biustonosza bardzo szybko się rozciąga.
  • WYBIERAMY DELIKATNE DETERGENTY – do prania staników najlepiej używać delikatnych detergentów. Brafitterki wskazują na specjalistyczne płyny lub szare mydło. Jeżeli zależy nam na długiej żywotności naszej bielizny, warto stosować się do tych wskazówek.
  • NIE WYKRĘCAMY – jeżeli nosisz usztywniane staniki typu push-up zwróć uwagę na sposób ich odsączania. Nie warto mocno wykręcać materiału, ponieważ może się odkształcić i naciągnąć.

 

Co zrobić, jeżeli biustonosz jest mocno zabrudzony lub zaplamiony?

 

Oczywiście wszystkie powyższe wskazówki brzmią dobrze, do chwili, gdy będziemy musiały zmierzyć się z bardziej zabrudzoną bielizną. Co zrobić w tej sytuacji? Skoro nie możemy ani prać w pralce, ani używać mocniejszych detergentów? Najlepszym rozwiązaniem jest namoczenie biustonosza, czyli pozostawienie go na jakiś czas w wodzie z mydłem lub płynem do prania biustonoszy. Aby wyczyścić plamy można użyć delikatnej gąbki lub szczotki.

 

biały biustonosz koronkowy

Na zdjęciu: Biustonosz Koronkowy Bralette Z Obniżonym Dołem

Jak przechowywać biustonosze?

Gdzie najlepiej trzymać wyprane biustonosze? Dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie dla nich oddzielnego miejsca np. szuflady, w której będą znajdować się tylko one. Dużym błędem jest trzymanie biustonoszy wraz z paskami lub innymi, ostrymi akcesoriami. Najlepiej przechowywać biustonosze wkładając miseczkę w miseczkę, dzięki czemu nie będą narażone na dodatkowe uszkodzenia.

 

 

 

 

 

Polecane