19 Jul 2022

Jak dbać o strój kąpielowy? Zasady prania, przechowywania i przewożenia strojów kąpielowych.

Wybranie odpowiedniego stroju kąpielowego zajęło Ci znacznie więcej czasu, niż się spodziewałaś? Pewnie chciałabyś uniknąć tego w przyszłym sezonie? Wiemy, jak to zrobić. Wystarczy, że wykorzystasz nasze rady, dzięki którym Twój strój kąpielowy za rok będzie wyglądał jak nowy. Jak dbać o strój kąpielowy? Czy sposób przechowywania i prania bikini ma znaczenie? Ten krótki poradnik rozwieje wszystkie wątpliwości!

Spis treści:

Pranie stroju kąpielowego — podstawowe zasady

Pranie stroju kąpielowego w pralce? Niekoniecznie.

O ile producent nie wskazał, że strój możesz prać w pralce, lepiej unikaj tego sposobu. Wysoka temperatura, obroty bębna, detergenty i delikatny materiał kostiumu kąpielowego to nie jest dobre połączenie. Poza tym, że strój w pralce może się zdeformować, istnieje duże ryzyko, że wszystkie ozdobne aplikacje znikną w pralce tak, jak pojedyncze skarpetki. Co więcej, jeśli wrzucisz do pralki strój kąpielowy wiązany na brzuchu, możesz nie odplątać ozdobnych sznurków.

Jak prać strój kąpielowy?

Kostium kąpielowy najlepiej prać ręcznie, w letniej wodzie, używając do tego delikatnych detergentów, np. naturalnego mydła. Zanim przystąpisz do prania, namocz strój na kilka minut. Możesz dodać do wody odrobiny octu, który ma działanie przeciwbakteryjne i neutralizujące zapachy lub specjalnego środka, chroniącego włókna. Kiedy strój będzie już czysty, delikatnie odciśnij z niego nadmiar wody, uważając, by nie uszkodzić aplikacji i fiszbin. Teraz możesz wysuszyć kostium. Zobacz, jak to zrobić!

 

jak prać strój kąpielowy

Jak suszyć strój kąpielowy?

Czy strój kąpielowy można suszyć w suszarce? Tu zasada jest podobna jak podczas prania w pralce. Działanie suszarki automatycznej może zdeformować kostium i zniszczyć ozdobne elementy. Więc jak suszyć strój kąpielowy? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, suszenie kostiumu na słońcu nie jest wskazane. Wystarczy, że narażamy materiał bikini na kontakt z promieniami słonecznymi podczas plażowania. Dlatego warto ograniczyć ryzyko zniszczenia i wyblaknięcia materiału, susząc strój kąpielowy w przewiewnym, ale zacienionym miejscu.

Czy stroje kąpielowe można prasować?

Najczęściej stroje kąpielowe są wykonane z materiałów, które dokładnie dopasowują się do ciała, dlatego ich prasowanie nie jest konieczne. Jednak niektóre z nich, jak np. strój jednoczęściowy z falbanką lub jednoczęściowy strój kąpielowy z długim rękawem lepiej prezentują się wyprasowane. Jeśli chcesz — zrób to, zachowując ostrożność. Ustaw żelazko na niską temperaturę, a dla dodatkowego zabezpieczenia, prasuj bikini przez cienki materiał.

Jak przechowywać stroje kąpielowe?

Kiedy lato mija, strój kąpielowy ląduje najczęściej na dnie szuflady z bielizną. Zdecydowanie odradzamy takie przechowywanie bikini. Kiedy ostatni raz wypierzesz i wysuszysz kostium kąpielowy, włóż go na płasko do specjalnego pudełka, najlepiej tego, w którym dostałaś zakupiony strój. Znajdź na opakowanie miejsce w szafie i pamiętaj, by go nie zgnieść — nie układać na nim innych rzeczy. Dobrym sposobem jest też zawieszenie kostiumu na wieszaku i okrycie go folią do przechowywania ubrań. Dzięki temu za rok Twój strój będzie w stanie idealnym!

 

Jak przewozić stroje kąpielowe w walizce?

Pakowanie bikini zdecydowanie różni się od przechowywania stroju kąpielowego w sezonie zimowym. Aby nie zniszczyć kostiumu i nie zniekształcić miseczek w podróży, warto ułożyć kostiumy w walizce na pionowo — jeden za drugim, dodatkowo zabezpieczając stroje woreczkiem.

 

Na co uważać, aby kostium kąpielowy się nie zniszczył?

  • Do jacuzzi i na basen zakładaj inny kostium niż na plażę. Chlor może spowodować wyblaknięcie materiału kostiumu, a przecież nie chcesz zniszczyć swojego ulubionego, prawda?
  • Nie zawijaj mokrego stroju kąpielowego w ręcznik i nie pakuj go do plastikowego woreczka. Zanim schowasz używany kostium do torby plażowej, najpierw (przynajmniej lekko) go osusz.


  • Zakładaj strój kąpielowy dopiero wtedy, kiedy mleczko do opalania dobrze wchłonie w skórę. Dzięki temu nie zetrzesz kremu, podczas ubierania kostiumu, a nadmiar kosmetyku nie wsiąknie w materiał bikini. Co więcej, jeśli możesz — unikaj smarowania się olejkiem. Tłuste plamy bardzo ciężko sprać ze stroju kąpielowego.
  • Chcesz wyprać strój w pralce? Włóż go wcześniej do specjalnego worka do prania bielizny.



  • Pamiętaj o każdorazowym wypłukaniu stroju. Nawet gdy wychodzisz z wody tylko na chwilę, skorzystaj z natrysku i spłucz swoje ciało, a przy okazji kostium.

 

Polecane