03 Dec, 2019

Do którego roku życia rosną piersi?

 

Kształtowanie się biustu to proces bardzo indywidualny, dlatego nie sposób jednoznacznie określić, do którego roku życia rosną piersi. Warto jednak wiedzieć, kiedy powinnaś być przygotowana na wybór nowego biustonosza.

Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, od kiedy do kiedy rosną piersi, czy mogą zmieniać swój rozmiar także w przyszłości, jak rozpoznać moment, w którym potrzebujesz nowej bielizny i do kogo się zwrócić, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania na temat rozmiaru piersi dopasowania biustonoszy. 

Czy moje piersi będą większe? Czyli, do kiedy rośnie biust

Jeśli zastanawiasz się, do kiedy rosną piersi, pamiętaj, że jest to zależne od Twojego organizmu. Ich wzrost rozpoczyna się wraz z początkiem okresu dojrzewania — może on nastąpić zarówno u ośmioletniej dziewczynki, jak i u trzynastolatki. Do którego roku życia rosną piersi od tego momentu? Zakłada się, że:

 • od tego czasu piersi będą kształtowały się przez około 3-5 lat,
 • do około 20. roku życia piersi rozwijają się w pełni.

Ale czy jest to ostateczny czas, do kiedy rośnie biust i już wtedy marzenia o nieco pełniejszych piersiach możemy porzucić? Niekoniecznie.

Ilość tkanki gruczołowej i tłuszczowej w piersiach może się zwiększać lub zmniejszać pod wpływem zmian zachodzących w organizmie. Możesz schudnąć lub przybrać na wadze w dowolnym momencie, czego skutkiem może być zmiana rozmiaru biustu, ale też nie musi — jest to uwarunkowane Twoim typem hormonalnym. Dlatego, nie można jednoznacznie stwierdzić, w jakim wieku rosną piersi, a kiedy proces ten kończy się definitywnie.

Moment, kiedy będziesz musiała odwiedzić sklep z bielizną, by wybrać biustonosz w większym rozmiarze, może nastąpić także podczas ciąży. To czas, kiedy rosną piersi pod wpływem zmian hormonalnych — biust może powiększyć się nieznacznie lub nabrać widocznie pełniejszego kształtu.

To, do którego roku życia rosną piersi, jest bardzo indywidualną kwestią. Jednak niezależnie od rozmiaru, warto wiedzieć, jak dobrać stanik, żeby subtelnie podkreślić biust

 

Biustonosz samonośny i klasyczny — kiedy zacząć je nosić?

Kwestia tego, do kiedy rośnie biust, wiąże się z okresem wyboru idealnych biustonoszy. Poszukiwania stanika warto rozpocząć wtedy, kiedy jego brak stanie się niekomfortowy. Z czasem piersi nabierają ciężaru — biustonosz będzie je podtrzymywał, a dodatkowo zakryje sutki, które mogą być widoczne pod dopasowanymi ubraniami. Wtedy doskonale sprawdzą się klasyczne staniki — z ramiączkami i zapięciem na plecach. A co, kiedy chcesz włożyć sukienkę odkrywającą ramiona czy plecy i nie chcesz, żeby stanik był widoczny? W takich sytuacjach doskonale sprawdza się:

 • biustonosz samonośny — trzyma się wyłącznie na piersiach, może być regulowany za pomocą ściąganych sznurków, które dbają o ładny kształt biustu

   Motylkowy biustonosz samonośny ze ściągaczem Motylkowy biustonosz samonośny ze ściągaczem
   -36% W promocji

   Motylkowy biustonosz samonośny ze ściągaczem

   Cena regularna 44,99 zł
   Cena promocyjna 44,99 zł Cena regularna 69,99 zł
   Rozmiar: A - D
   
   Biustonosz samonośny z obniżonym mostkiem - Valetta.pl Biustonosz samonośny z obniżonym mostkiem - Valetta.pl
   -36% W promocji

   Biustonosz samonośny z obniżonym mostkiem

   Cena regularna 69,99 zł
   Cena promocyjna 69,99 zł Cena regularna 109,99 zł
   Rozmiar: A - D
   
   Wycięty biustonosz z przezroczystymi ramiączkami Wycięty biustonosz z przezroczystymi ramiączkami - Valetta.pl
   -33% W promocji

   Wycięty biustonosz z przezroczystymi ramiączkami

   Cena regularna Od 99,99 zł
   Cena promocyjna Od 99,99 zł Cena regularna 149,99 zł
   Rozmiar: A - D


 • biustonosz bez ramiączek — w wersji bez ramiączek, na przykład z wymiennym zapięciem z silikonu.

   Koronkowy stanik push-up bez ramiączek - Valetta.pl Koronkowy stanik push-up bez ramiączek
   -36% W promocji

   Koronkowy stanik push-up bez ramiączek

   Cena regularna 69,99 zł
   Cena promocyjna 69,99 zł Cena regularna 109,99 zł
   Rozmiar: 70A - 85C
   

   Biustonosz w dużych rozmiarach bez ramiączek

   Cena regularna 259,99 zł
   Cena promocyjna 259,99 zł Cena regularna
   Rozmiar: 70A - 95F
   

   Biustonosz marszczony bez ramiączek

   Cena regularna 77,99 zł
   Cena promocyjna 77,99 zł Cena regularna
   Rozmiar: S/M - L/XL

 

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszy stanik dla nastolatki?

Kiedy wybierasz stanik dla nastolatki, której piersi dopiero rosną, ważne jest, aby skupić się na komforcie, odpowiednim wsparciu oraz subtelności kroju. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w wyborze odpowiedniego stanika dla dojrzewającej dziewczyny:

 • Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru stanika. Piersi nastolatek szybko się zmieniają, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy stanik nadal dobrze pasuje.
 • Wybierając stanik dla rozwijających się piersi, warto zwrócić uwagę na miękki materiał, który jest delikatny dla skóry. Unikaj sztywnych i szorstkich fasonów, które mogą być niekomfortowe.
 • W przypadku nastolatek z rosnącymi piersiami lepszy może okazać się stanik bez fiszbinów. To sztywne elementy, które mogą uciskać lub powodować dyskomfort, zwłaszcza jeśli piersi wciąż rosną.
 • Wybierz stanik z miękkim, elastycznym pasem pod biustem. Taki pas zapewnia odpowiednie wsparcie i dopasowanie, jednocześnie dając piersiom przestrzeń na rozwój.
 • Ramiączka stanika powinny być regulowane, aby dostosować się do rozwoju piersi.
 • Zwróć uwagę na subtelny design stanika, który będzie odpowiedni dla nastolatek. Unikaj zbyt wyzywających fasonów. 

 Zobacz tak:  

Jak rozpoznać, że zmienił się rozmiar piersi?  

Zmiana rozmiaru piersi może być stopniowa i różnić się w zależności od osoby. Jeśli zauważysz, że obwód pod biustem stał się bardziej ciasny lub luźny w stosunku do Twojego obecnego stanika, może to wskazywać na zmianę rozmiaru. Zmierz obwód pod biustem taśmą centymetrową, aby porównać go z rozmiarami dostępnymi na rynku.

Inny symptom to zmiany w miseczce. Jeśli zauważysz, że miseczki Twojego stanika są teraz za ciasne lub zbyt obszerne, może to świadczyć o zmianie rozmiaru piersi. 

Przede wszystkim warto obserwować swoje ciało. Jeśli odczuwasz dyskomfort, ucisk lub napięcie w okolicach piersi, może to wskazywać na wzrost rozmiaru. W takiej sytuacji z pewnością potrzebujesz nowej bielizny. 

 

Jak dobrać prawidłowo rozmiar stanika do rosnących piersi?

Aby prawidłowo dobrać rozmiar stanika do piersi, które nadal rosną najlepiej skonsultować się brafiterką, czyli przeszkoloną profesjonalistką, które ma wiedzę i doświadczenie w pomiarze i doborze odpowiedniej bielizny. 

Brafiterka wykona dokładny pomiar obwodu pod biustem i obwodu w najszerszym miejscu biustu, co pozwoli na określenie odpowiedniego rozmiaru. Zwróci także uwagę na różnice w kształcie piersi i preferencje co do dopasowania, co pomaga w wyborze odpowiedniego modelu i fasonu stanika. 

 

jak dobrać rozmiar stanika kiedy piersi jeszcze rosną

 

Niezależnie od tego, do którego roku życia rosną piersi i jak bardzo na przestrzeni lat się zmieniają — odpowiednio dobrany stanik to podstawa. Dzięki niemu piersi będą wyglądały nienagannie, a Ty będziesz czuła pełną wygodę. A zatem nie zastanawiaj się dłużej, do kiedy rosną piersi, tylko wybierz dla siebie perfekcyjny biustonosz!

Pamiętaj, że każde ciało jest inne, a zmiany rozmiaru piersi mogą być różne dla różnych osób. Jeśli masz wątpliwości, czy dany stanik jest dla Ciebie — najlepiej skonsultuj się z doradcą w naszym sklepie. 

 

 

Powiązane posty

1 z 3

Top sellery

1 z 12
 • Luźny komplet dresowy Luźny komplet dresowy - Valetta.pl
  -44% W promocji

  Luźny komplet dresowy

  Cena regularna 229,99 zł
  Cena promocyjna 229,99 zł Cena regularna 409,99 zł
  Rozmiar: S - XXXL
 • Biustonosz w dużych rozmiarach z odczepianymi ramiączkami - Valetta.pl Biustonosz w dużych rozmiarach z odczepianymi ramiączkami - Valetta.pl
  -13% W promocji

  Biustonosz w dużych rozmiarach z odczepianymi ramiączkami

  Cena regularna 259,99 zł
  Cena promocyjna 259,99 zł Cena regularna 299,99 zł
  Rozmiar: 70C - 95G
 • Gorset damski koronkowy - valetta.pl Gorset damski koronkowy - valetta.pl
  -43% W promocji

  Gorset damski koronkowy

  Cena regularna 119,99 zł
  Cena promocyjna 119,99 zł Cena regularna 209,99 zł
  Rozmiar: XS - 6XL
 • Biustonosz w dużych rozmiarach z odczepianymi ramiączkami Biustonosz w dużych rozmiarach z odczepianymi ramiączkami - Valetta.pl
  -10% W promocji

  Biustonosz w dużych rozmiarach z odczepianymi ramiączkami

  Cena regularna 279,99 zł
  Cena promocyjna 279,99 zł Cena regularna 309,99 zł
  Rozmiar: 85B - 105E