26 Oct 2022

Bielizna na trening - jaką wybrać? 4 wskazówki

Wiele osób aktywnych fizycznie przykłada ogromną wagę do odpowiedniego stroju sportowego, który zakłada na trening, ale zapomina o tym, co znajduje się pod nim - czyli bieliźnie. Ta, nieprawidłowo dobrana, także może znacznie uprzykrzyć trening i sprawić, że będzie on mniej komfortowy, a tym samym mniej efektywny. Jaka bielizna do ćwiczeń będzie zatem najlepsza? Czytaj dalej!

jaka bielizna do ćwiczeń

Jaka bielizna do ćwiczeń?

Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna sprawia, że nasze ciało pracuje inaczej, niż zazwyczaj. Niezależnie od tego, czy trenujesz na siłowni, praktykujesz jogę czy biegasz - wiesz, jak trudno ćwiczy się w źle dopasowanym, uwierających czy uszytym z nieodpowiedniego materiału stroju. To samo dotyczy bielizny. To ona znajduje się najbliżej naszego ciała, dlatego, jeśli nie zadbamy o to, by wybrać jej odpowiedni rodzaj, może skutecznie uprzykrzyć nam trening

W przypadku panów będą to odpowiednie majtki, w przypadku pań także odpowiedni biustonosz. Więcej na temat tego, jak dobrać stanik do ćwiczeń, przeczytasz w innym opublikowanym na naszym blogu artykule! 

Poniżej zajmiemy się jednak podstawami, na które, w trakcie wyboru bielizny do ćwiczeń, powinny zwrócić uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

jaka bielizna na trening

5 wskazówek dotyczących doboru bielizny na trening 

1. Prawidłowy rozmiar

Zadbanie o to, by bielizna, którą wybieramy na trening była w odpowiednim rozmiarze, to prawdziwa podstawa, o której nie możemy zapomnieć. Tylko dobrze dopasowany biustonosz i majtki zapewnią nam pełny komfort w trakcie wykonywania ćwiczeń różnego typu - bez martwienia się o to, czy któryś z elementów naszej bielizny nie zsunie się lub przeciwnie, nie uciska nas za bardzo. 

Jeśli chodzi o prawidłowy dobór rozmiaru bielizny na trening, warto pamiętać, że po wielokrotnym praniu, jej rozmiar czy kształt może ulec zmianie - warto więc na bieżąco sprawdzać jej stan. 

2. Odpowiedni materiał 

Każdy, kto od dłuższego czasu ma do czynienia z regularną aktywnością fizyczną, wie, że klasyczna bielizna zupełnie nie sprawdzi się w trakcie treningu. Z jednej strony to kwestia fasonu, z drugiej - materiałów, które często wybiera się do jej produkcji. Bielizna do ćwiczeń powinna być wykonana z oddychającej, syntetycznej tkaniny - dobrym wyborem będzie na przykład bawełna z dodatkiem materiału syntetycznego. Zwróć także uwagę na jego elastyczność - dobierając bieliznę, spróbuj wykonać kilka dynamicznych skrętów czy podskoków, aby mieć pewność, że w żadnym stopniu nie krępuje ona Twoich ruchów i nie zmniejsza ich zakresu. 

3. Fason

Jeśli chodzi o wybór fasonu bielizny na trening, postaw na prostotę. Wszelkiego rodzaju naszewki czy dodatkowe przeszycia zwiększają prawdopodobieństwo tego, że bielizna będzie nas uciskać czy podrażniać. Jeśli w trakcie jakiegokolwiek ruchu czujesz dyskomfort, to oznaka tego, że tego typu bielizna na pewno nie sprawdzi się w trakcie treningu. 

4. Bielizna na trening a pora roku 

Dobór odpowiedniej bielizny na trening będzie wyglądał nieco inaczej w sytuacji, kiedy uprawiasz sport na zewnątrz. Szczególnie w przypadku chłodniejszych miesięcy roku ten element stroju sportowego powinien zostać dobrany z wielką dbałością. W tym przypadku najlepiej postawić na bieliznę termiczną, która nie tylko wykonana jest z odpowiednich, chroniących przed mrozem materiałów, ale także ma zupełnie inny fason - często jest nią np. dopasowana koszulka. W sklepach znajdziesz także bieliznę termiczną, która sprawdzi się latem. 

Najlepsza bielizna do uprawiania sportów 

Odpowiednio dobrana bielizna do ćwiczeń sprawi, że zapomnisz, że masz ją na sobie! Dobrze dobrany rozmiar, odpowiedni fason i materiał, z którego jest wykonana, nie będą krępowały twoich ruchów, zapewnią Ci komfort i pozwolą skupić się wyłącznie na treningu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci zakupić bieliznę idealną!

Polecane